13 kroków do …podjęcia działania cz.1

Kilka lat temu, trafiłam na szkolenie prowadzone przez Rafała Daniluka, który zainspirował mnie do stosowania autocoachingu. Zdaję sobie sprawę, że coaching ma swoich przeciwników, ale też wielu zwolenników. Do którejkolwiek z tych grup nie należysz ćwiczenie, które Ci zaproponuję możesz wykonać w domu, samodzielnie, siedząc wygodnie na swojej kanapie i popijając ciepłą herbatę. Co więcej – sam będziesz swoim trenerem, mentorem, przewodnikiem i zrobisz to za darmo!

Jakie zyski? Jakie straty?

Jeśli przyłożysz się do ćwiczenia należycie nie martw się o straty. Czas, który poświęcisz odpłaci Ci efektami w niedalekiej przyszłości. Zysk może być ogromny.

13 kroków to świetne narzędzie, które pozwoli Ci zdiagnozować właściwy problem, odróżnić go od błędnych przekonań, które mają na nas bardzo duży wpływ, a wreszcie podjąć działanie, które doprowadzi Cię do osiągnięcia założonego celu.

Może myślisz, że te 13 kroków to dużo roboty, a przecież możesz to działanie skrócić do jednego – pomyślę czego chcę i zacznę to robić. Można i tak, ale ryzyko, że po drodze natrafisz na trudności, których nie przewidziałeś jest dużo większe niż wtedy, kiedy uda Ci się je przewidzieć, opracować plan B i rozłożyć cel na mniejsze kroki, które dodadzą Ci motywacji zamiast zniechęcenia w krótkim czasie i poczucia porażki.

Twoja droga do podjęcia działania!

Zacznij od określenia celu! To jest Twoim punktem wyjścia. Zdefiniuj, co dla Ciebie jest naprawdę ważne, do czego dążysz, czego oczekujesz od życia, na czym Ci zależy. Jeśli Twoim celem jest np. bycie dobrym ojcem, dobrą matką – określ co dla Ciebie znaczy „dobry/a” oraz co się zmieni, jak będzie to wyglądać, gdy już się tak stanie.

Masz? Zapisałeś? To świetnie! Zatem zacznijmy od 1 kroku.

 1. Ocena i uznanie sytuacji.

Żeby coś zmienić, musisz najpierw dokładnie przyjrzeć się temu, jak to wygląda na chwilę obecną. Łatwiej wtedy o ocenę tego, jakie zmiany są konieczne, żebyś mógł osiągnąć swój cel. Gdy już zrobisz rozeznanie w swojej aktualnej sytuacji – uznaj ją. Żeby coś zmienić najpierw powinieneś zaakceptować fakt, że ta zmiana jest konieczna. Pamiętaj, że sam sobie jesteś mentorem. Nie ukrywaj przed sobą, że nie wszystko jest takie jakbyś chciał. To ważne. Dzięki temu, w dalszych krokach nie będziesz szukał wymówek – dlaczego jest tak jak jest- ale poszukasz przyczyny tego stanu rzeczy.

 1. Moje przekonania.

To ważny krok. Każdemu z nas towarzyszą jakieś przekonania dotyczące danej sytuacji. Takim przykładem w odniesieniu do bycia dobrym ojcem/matką może być to, że dobry rodzić to taki, który może spełnić każdą zachciankę dziecka.

Wypisz wszystkie przekonania, które przyszły Ci do głowy. Przyjrzyj się im uważnie i zastanów czy faktycznie są prawdziwe, jak to wygląda w rzeczywistości, jakie konsekwencje mogą z nich wyniknąć dla Ciebie i Twoich bliskich.

 1. Emocje.

Jakie emocje towarzyszą Ci w odniesieniu do sytuacji, nad którą pracujesz? Czy jesteś zły, zadowolony, rozczarowany, rozgniewany? Zastanów się w jaki sposób maskowałeś swoje emocje – co robiłeś żeby zminimalizować te odczucia? Jak się zachowywałeś? Jeśli zdasz sobie sprawę, że obecna sytuacja jest dla Ciebie niewygodna, wzbudza niechciane odczucia i uświadomisz w jaki sposób starałeś się je ukryć czy zrekompensować jakimś zachowaniem, łatwiej Ci będzie przejść do kolejnych kroków i znaleźć właściwe rozwiązanie, które pomoże Ci zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości.

Nie spiesz się. Nad każdym punktem warto pochylić się dłużej i w spokoju. Nawet jeśli jeden punkt zajmie Ci kilka dni pracy nad nim – ten wysiłek będzie warty swojej ceny. W końcu przecież chodzi o Twoje dobro. A osobą która najlepiej o nie zadba i możesz być pewien, że tego chce, jesteś Ty sam.

Zapraszam Cię do dalszej lektury.

6 myśli na temat “13 kroków do …podjęcia działania cz.1

Dodaj własny

 1. Ludzie wychowani i wyedukowani w starych czasach wiele z tych rzeczy robią intuicyjnie, a młodzi teraz wszystko chcą nazywać, określać, zamykać w ramach i mnożyć specjalistów. Takie to już i chyba czasy, trzeba się przyzwyczaić.

  Polubienie

  1. Być może to znak czasów, ale nie uważam, żeby było w tym coś złego. U niektórych ta intuicja wciąż działa, a inni potrzebują sobie pewne rzeczy sklasyfikować, nazwać i ułożyć. Kiedyś te obszary nie były tak eksplorowane jak obecnie, więc można było liczyć tylko na intuicję. Pozdrawiam! 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑