13 kroków do ….podjęcia działania! cz.3

Jesteś już niemal w połowie drogi. Kolejne kroki pozwolą Ci określić dokładnie Twoje cele na przyszłość i wizję po zmianie, znaleźć zasoby pomocne w działaniu i podjąć pierwsze kroki.

To ważne, żebyś się teraz nie zrażał, nie odpuszczał i nie poddawał. Najlepsze dopiero przed Tobą, a efekt tej drogi będzie dla Ciebie ukoronowaniem włożonego właśnie wysiłku.

Wiesz już o sobie i swoim problemie bardzo dużo. Wykorzystaj tą wiedzę , by na trwałe wprowadzić zmianę w wybranym przez Ciebie obszarze.

Gotowy? Zaczynamy!

  1. Pożądany efekt i cele.

Czas dokładniej przyjrzeć się postawionemu celowi. Rozłóż go na czynniki pierwsze, na poszczególne małe osiągnięcia. Zastanów się co konkretnie chcesz osiągnąć i jakie efekty tych zmian są przez Ciebie pożądane. Przykład? Jeśli za cel obrałam sobie bycie dobrym rodzicem to osiągnąć chcę –  relacje z moim dzieckiem oparte na zaufaniu, wspólny czas na zabawę i przekazywanie mu wartości, które są dla mnie ważne. Jeśli coś uważasz za nieprecyzyjne – np. dobre – doprecyzuj , co to konkretnie dla Ciebie oznacza. Już wiesz jaki efekt chcesz osiągnąć?

  1. Wspierające odczucia i emocje.

Ważne jest, żeby podejmowane działanie przynosiło Ci pozytywne myśli i odczucia. Trudniej wtedy zrezygnować, ten błogostan sam napędza Cię do działania. Zastanów się teraz jakie pozytywne emocje , odczucia będziesz przywoływał , żeby nie tracić zapału do wprowadzanych zmian? W jaki sposób je przywołasz? Może np. zdjęcia uśmiechniętej córki/syna przypomni Ci dlaczego chcesz to zrobić? Może to będzie nagranie z Waszych wspólnie spędzonych chwil? Ten etap jest bardzo istotny, bo podsyca Twój zapał i motywację do działania. Warto się nad nim chwilę zastanowić.

  1. Wspierające myślenie i przekonania.

O przekonaniach mówiliśmy nieco wcześniej. Część z Twoich przekonań do tej pory powstrzymywała Cię od zmiany myślenia i podjęcia działania. Czas teraz na te dobre, pozytywne przekonania i myśli. To one – tak jak emocje i odczucia – będą kolejnym filarem Twojej motywacji do zmiany. Jeśli wcześniej żyłeś z przekonaniem, że najszczęśliwsze dzieci, to te, które otrzymują od swoich rodziców wszystko to jeszcze raz przyjrzyj mu się dokładnie. Przypomnij sobie radość Twojego dziecka i Twoją. W jakich sytuacjach Wam towarzyszyła, zbliżała Was do siebie? Czas wyrobić sobie nowe przekonania, które pomogą Ci wprowadzić pożądane przez Ciebie zmiany. Na jakich przekonaniach zatem się oprzesz?

  1. Działania i zachowania.

Przechodzimy do jednego z najważniejszych kroków. Właśnie teraz określisz jakie działania trzeba podjąć, jakie zachowania wdrożyć, które zbliżą Cię do realizacji celu. Wracając do przykładu z dobrym rodzicem można przyjąć, że codziennie jedną godzinę przeznaczam na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Na bok odkładam telefon, laptopa, myśli o pracy – jestem tu dla niego. Sformułuj te działania pozytywnie, tak żeby na myśl o nich chciało Ci się od razu je realizować. Uwierz, w każdym obszarze da się takie działania podjąć. Trzeba tylko poszukać takich, których nie będziesz traktował jako obowiązek, ale przyjemność, satysfakcję, krok w kierunku osiągnięcia założeń.

Jesteś już bardzo blisko podjęcia działania, które wprowadzi pożądaną przez Ciebie zmianę. Zostały Ci ostatnie 4 kroki. Nie spiesz się. Dobrze zastanów się nad dzisiejszymi, a gdy już będziesz gotowy zajrzyj do kolejnego, ostatniego z tej serii wpisu o 13 krokach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑