13 kroków do…podjęcia działania cz. 4

Masz już prawie gotowy plan do wprowadzenia go w życie. Potem tylko czekać na efekty. Ostatnie kroki pomogą Ci przewidzieć potencjalne problemy, określić posiadane zasoby i opracować sposób weryfikacji postępów. Warto poświęcić na nie jeszcze kilka chwil, by dobrze przygotować się do tego, co najważniejsze – działania!

Ostatnie 4 kroki

  1. Twoje zasoby.

Każdy ma jakieś zasoby – dobrych ludzi wokół siebie, mądre książki, sprzęt do gotowania, maszynę do pisania, komputer, rower….To jest właśnie Twoja waluta, którą teraz możesz wykorzystać! Pomyśl, czego potrzebujesz, żebyś mógł swobodnie działać i zbliżać się do wyznaczonego celu. Co już masz, a co jeszcze będzie Ci potrzebne? Jak to zdobyć? Kto może Ci w tym pomóc? Im więcej takich czynników znajdziesz, tym łatwiej będzie Ci zmierzyć się z problemem. A co najważniejsze – łatwiej Ci będzie go pokonać. Rozejrzyj się wokół. Z pewnością znajdziesz wiele takich wspomagaczy!

  1. Potencjalne problemy.

Myślałeś, że ten krok Cię ominie? Nic z tego! Jasne, że chciałbyś, żeby Twoja droga była równa i prosta i może nawet tak właśnie będzie, ale przezorny zawsze ubezpieczony! Lepiej przygotować plan na potknięcia, które mogą się pojawić w czasie Twojej drogi do celu. To może być brak czasu, spadek motywacji, problemy zdrowotne i wiele innych. Dobrze się zastanów, jakie przeszkody mogą stanąć na drodze do Twojego celu? Jak zareagujesz? Jakie działania podejmiesz? Jakie zasoby mogą Ci w tym pomóc?

  1. Od czego zaczynam?

Każde działanie wymaga pierwszego kroku. Co więcej, ten pierwszy krok jest zwykle najtrudniejszy. Zwłaszcza wtedy, jeśli dobrze nie przygotujemy się do jego postawienia. Ty jesteś już świetnie przygotowany- wiesz co chcesz osiągnąć, jakie posiadasz zasoby, jakie emocje mają Cię wspomagać, masz plan awaryjny na wypadek gdyby coś poszło nie tak. Teraz zaplanuj pierwszy mały krok. Zamiast mówić – w tym tygodniu schudnę pięć kilogramów, więc ćwiczę codziennie minimum przez godzinę – powiedz sobie od dzisiaj zaczynam ćwiczenia – 5 minut dziennie i co jakiś czas wydłużaj ich trwanie. Jeśli do tej pory nie bawiłeś się ze swoim dzieckiem i nie wiesz jak się do tego zabrać- nie planuj, że od jutra przez godzinę bawicie się nową lalką, którą jej kupiłeś – uwierz mi odgrywanie scenek reżyserowanych przez dziecko może Cię wykończyć po 5 minutach 😉 Przyjmij więc jakiś mniejszy krok- wspólny spacer, czytanie książki na dobranoc – coś, w czym i Ty znajdziesz odrobinę przyjemności. Może i małymi krokami będziesz dłużej szedł do celu – ale przynajmniej do niego dotrzesz, zamiast zniechęcony i przeciążony nowymi „obowiązkami” zrezygnujesz z niego w połowie drogi!

  1. Weryfikacja podejmowanych działań i wyników.

Każde postanowienie dobrze jest zweryfikować, żeby mieć pewność, że robimy postępy. To może być tabelka, na której codziennie będziesz zaznaczać, czy zrealizowałeś zadanie, to może być karteczka przywieszona nad biurkiem z dziennym zadaniem, którą odłożysz do słoja po realizacji. Za kilka tygodni uśmiechniesz się do tego słoika, w którym spoczną na kartce Twoje dokonania, Twoja wygrana z lenistwem brakiem motywacji, zniechęceniem. To podbuduje Cię na przyszłość, w kolejnych działaniach, bo już będziesz wiedział, że o ile dobrze się do nich przygotujesz – zrealizujesz je. Pamiętaj o systemie nagród. Dobrze jest się od czasu do czasu nagrodzić za realizację zadania. Możesz, jak w dobrej grze opracować strategię punktową – po zdobyciu określonej liczby punktów z danego przedziału dostajesz jakiś konkretny upominek. Taka wewnętrzna rywalizacja bardzo sprzyja osiąganiu celów. Niech wyobraźnia Cię nie ogranicza.

Jesteś na mecie! Jak się z tym czujesz? Jesteś gotowy do działania! Zrób ten pierwszy krok, najlepiej od razu. Lepszej chwili niż ta , teraz , nie będzie. Bardzo mocno Ci kibicuję!

A jeśli chcesz podzielić się efektami, pomysłami, Twoimi przemyśleniami – zapraszam do dyskusji.

Powodzenia w realizacji Twoich celów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: