Odpuszczanie też może być dobre!

Pewnie jesteś nieco zdziwiony powyższym stwierdzeniem? Żyjemy w czasach, w których skrupulatność, realizacja zadań mimo wielu przeciwności i nastawienie na cel jest w cenie. Czasem jednak warto zejść z obranej drogi i wyznaczyć sobie nowy cel, którego osiągnięcie da Ci większą satysfakcję.

Wytrwałość za wszelką cenę?

Możesz znaleźć mnóstwo przykładów potwierdzających , że wytrwałość to bardzo dobra cecha. Wielu, dzięki niej, osiągnęło swój szczyt, jak choćby autorka „Harry’ego Pottera” J.K. Rowling, której wydawcy wielokrotnie odmówili, czy David Bowie, którego pierwszy singlowy przebój „Space Oddity” przeszedł zupełnie bez echa, a doceniony został dopiero kiedy został powtórnie wydany z okazji lądowania człowieka na Księżycu. Davidowi zrobienie kariery solowej zajęło 10 lat! Musisz przyznać, że to się nazywa wytrwałość!

Ale w historii znajdziesz też dużo odwrotnych przykładów – ludzi, którzy zeszli z obranej najpierw drogi i wytyczyli nową. Należą do nich choćby Walt Disney, który został zwolniony z gazety „Kansas City Star” za brak wyobraźni i kreatywności, a później zbudował swoje bajkowe imperium, czy Jay Kay, który założył Jamiroquai po tym, jak nie dostał się do zespołu Brand New Heavis.

Wytrwałość to niewątpliwie dobra cecha. Ważne jednak żebyś umiał odróżnić kiedy jest ona korzystna i zbliża Cię do osiągnięcia celu, a kiedy sprawia, że brniesz na ślepo w coś, co nie daje Ci satysfakcji lub rezultatów, których oczekiwałeś.

Jesteśmy uczeni, że rezygnacja jest oznaką słabości, a ludzi, którzy rezygnują nazywa się nieudacznikami. Tymczasem kluczem i gwarancją sukcesu jest umiejętność odpuszczenia we właściwym momencie.

Winston Churchill powiedział kiedyś „ Nigdy się nie poddawaj, chyba, że to nie ma sensu”. Jeśli więc dałeś z siebie 100%, a mimo to nie widzisz rezultatów, co więcej, straty przewyższają zyski, to znaczy, że może powinieneś zmienić kierunek, bo świat ma dla Ciebie inną propozycję?

Sprawdź czy nie jesteś „przestawaczem”!

W życiu nie chodzi o to, żebyś rezygnował, gdy tylko pojawią się pierwsze niepowodzenia, albo osiągnięcie efektów wymaga od Ciebie więcej pracy i zaangażowania. Alan Bernstein nazywa „przestawaczmi” tych, którym przeszkadzają najmniejsze przeszkody czy żmudność wykonywanej pracy. To osoby, które nie lubią się przemęczać, a maksymalny efekt chcą osiągnąć minimalnym nakładem pracy.

Freud wskazywał na dwie zasady – rzeczywistości i przyjemności. Jeśli kierujesz się pierwszą z nich, to prawdopodobnie wiesz, że na rezultat czasem trzeba poczekać dłużej – jak choćby przy nauce języka obcego – żeby osiągnąć efekt powinieneś jak najwięcej czytać i mówić w tym języku, ale opanowanie go w stopniu komunikatywnym i tak będzie wymagało czasu.

Jeśli z kolei kierujesz się głównie zasadą przyjemności, to z dużym prawdopodobieństwem częściej niż inni ulegasz impulsom i pod ich wpływem podejmujesz decyzje.

Oczywiście tu nie ma czarno białych sytuacji i obie zasady często na siebie zachodzą powodując, że z pozoru podjęta pod wpływem impulsu decyzja o rezygnacji z czegoś jest przejawem rozsądku.

Zatem, jeśli przyjdzie Ci do głowy myśl, żeby zrezygnować z wcześniej postawionego celu odpowiedz sobie najpierw szczerze z czego ona wynika. Kiedy jesteś sfrustrowany, zmęczony, a Twoja motywacja spadła- uwierz , zdarza się to nawet najlepszym – trudno Ci będzie odróżnić emocje towarzyszące przy realizacji ważnego dla Ciebie celu od faktycznej utraty motywacji i celowości podjętego działania. Zrób sobie chwilę przerwy, idź na spacer, a dopiero później przyjrzyj się temu dokładnie. Ważne jest , aby po podjęciu decyzji nie chować w sobie poczucia żalu.

Odangażowanie

Rezygnacja z jednego celu na rzecz innego przyniesie Ci zysk wtedy, kiedy podejmiesz ją świadomie! Co to oznacza? To, że wyczerpałeś już wszelkie zasoby, jakimi dysponowałeś, a mimo to nie osiągnąłeś w tym momencie rezultatów. Rezygnujesz świadomie wyznaczając sobie nowy cel , możliwy w danym momencie do realizacji, ale jednocześnie wyciągasz wnioski z poprzedniej sytuacji.

Podam Ci przykład prostego ćwiczenia, które możesz wykonać w zaciszu własnego pokoju, żeby upewnić się, co do podjęcia tej ważnej decyzji.

Zadaj sobie kilka pytań. Ważne, żebyś odpowiedział na nie zupełnie szczerze.

  1. Co mnie uszczęśliwia?
  2. Czy mogę to zmienić?
  3. Co jest dla mnie dostępne?
  4. Czego chcę?
  5. Jakie mam alternatywy?
  6. Jakie będą wady i zalety tej zmiany?
  7. Jak poradzę sobie z emocjami, które się pojawią?
  8. Jakie to będą emocje?
  9. Kto może mnie wesprzeć? Z kim mogę o tym porozmawiać?

Do jakich wniosków doszedłeś?

Pamiętaj, ludzie pod koniec życia żałują rzeczy, których nie zrobili, a odpuszczanie w niektórych sytuacjach może przynieść bardzo duże korzyści.

Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑