Punkt widzenia zależy od….czyli słów kilka o zmianie perspektywy.

Zdarzyło Ci się kiedyś utknąć w jakiejś sytuacji, z której nie widziałeś wyjścia? Jeśli nie, to koniecznie powiedz mi jak udało Ci się to osiągnąć!

Jeśli jednak, takie zdarzenie miało miejsce w Twoim życiu, sprawdź co możesz zrobić następnym razem, żeby ewentualne utknięcie trwało możliwie najkrócej!

Jak się za to zabrać?

To proste! Pewnie się domyślasz! Jak to w coachingu – zacznij od pytania! Co dla Ciebie jest najważniejsze w sytuacji , w której się znalazłeś? Co jest dla Ciebie wyzwaniem? Nazwij to, z czym chcesz się zmierzyć i określ punkt, w którym jesteś oraz ten, do którego chcesz dojść.

Doświadczenie pokazuje, że działania schematyczne są dla nas jak druga skóra. Powtarzasz te same czynności w celu rozwiązania swojego problemu z nadzieją, że może tym razem przyniosą efekt. Nie licz na to! Zmień schemat – zmień perspektywę!

Do dyspozycji masz kilka technik, które pomogą Ci spojrzeć na Twoje wyzwanie z innego punktu.

 1. Technika zmiany odniesienia

  Stań się na chwilę kimś innym, może kimś, kogo cenisz, liczysz się z jego zdaniem. Spójrz na swoje wyzwanie jego oczami. Co ta osoba widzi? Co czuje? Co myśli? Co by Ci doradziła w tej konkretnej sytuacji? Jak Twój problem wygląda z punktu widzenia wybranej przez Ciebie osoby?

 2. Technika zmiany czasu

  Podróże w czasie dają Ci ogromne pole widzenia. Przesuń się teraz w wyobraźni w czasie o ileś lat. Spójrz teraz na tą sytuacją z perspektywy takiego na przykład 80 -cio latka! Co widzi ta osoba? Jak by postąpiła? Jakie znaczenie będzie miał Twój problem/wyzwanie, ta sytuacja z perspektywy czasu? Czy za 20 lat uznasz ten problem za istotny czy wręcz przeciwnie?

 3. Technika zmiany informacji

  Załóżmy, że ktoś zrobił Ci prezent i wręczył instrukcję do rozwiązania Twojego dylematu/ problemu. Co znalazło by się w tej instrukcji? Co by się stało, gdybyś dostał wszelkie niezbędne informacje, których teraz Ci brakuje? Jakie działania byś podjął?

 4. Technika zmiany w systemie

  Wyobraź sobie, że jesteś np. całą swoją rodziną, społecznością, w której mieszkasz, firmą, którą prowadzisz, zespołem, którym zarządzasz…..Spójrz na swoją sytuację z perspektywy całego systemu. Co zauważasz? Co byś usłyszał na temat swojego wyzwania?

Gdy już wybierzesz najlepszą dla siebie technikę i przeanalizujesz sytuację z nieco innego kąta zrób podsumowanie!

Zapisz co odkryłeś, co jest przed Tobą i co możesz teraz z tym zrobić. Pamiętaj, żeby zacząć od małych kroków – nie od razu Rzym zbudowano!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat narzędzi – między innymi do zmiany perspektywy polecam Ci lekturę: Wilczyńska M., Kućka J., Nowak M., Sawicka J., Sztajerwald K. „Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste”

17 myśli na temat “Punkt widzenia zależy od….czyli słów kilka o zmianie perspektywy.

Dodaj własny

  1. Zazwyczaj tak właśnie jest. 🙂 Będą mamą patrzę czasem na problem moje córki i wydaje mi się być łatwy do rozwiązania, mało istotny, ale przecież gdy byłam w jej wieku miał dla mnie zupełnie inną rangę.

   Polubienie

 1. Stosuję zmianę odniesienia, nie ukrywam, że pomogła mi podjąć kilka ważnych decyzji 🙂 Postaram się wypróbować inne techniki, zawsze warto się czegoś nauczyć 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑