Mózg i jego sieć autostrad

W 1990 roku Kongres Stanów Zjednoczonych i prezydent ogłosili lata dziewięćdziesiąte – dekadą mózgu. W tym czasie opracowano wiele nowych technologii, które pozwoliły nam bliżej przyjrzeć się pracy tego organu. Można powiedzieć, że mózg został prześwietlony z wielu stron, ale mimo ogromu wiedzy, który udało nam się do tej pory zgromadzić, mózg nadal ma wiele tajemnic do odkrycia.

Czy wiesz, że….?

Mózg dziecka w chwili urodzenia składa się ze stu miliardów neuronów! To więcej niż liczba gwiazd w Drodze Mlecznej! Trudno to sobie wyobrazić, prawda?

Podczas całego życia komórki te będą się rozwijać i umierać, ale ich liczba w przybliżeniu zostanie taka sama. Neurony tworzą bazę – surowiec umysłu. Główną rolę będą spełniać synapsy – czyli połączenia – drogi między poszczególnymi neuronami. Te drogi najintensywniej będą się tworzyć w ciągu pierwszych 15 lat życia.

Już od chwili narodzin neurony próbują się ze sobą porozumieć wysyłając tysiące sygnałów. Spróbuj sobie wyobrazić, że wszyscy obecnie żyjący ludzie próbują naraz nawiązać kontakt ze 150 000 innych osób. Niesamowite, jak złożony i żywotny jest umysł młodego człowieka!

Do trzeciego roku życia tworzy się ogromna sieć połączeń – do piętnastu tysięcy połączeń synaptycznych na KAŻDY ze stu miliardów neuronów. To olbrzymia ilość informacji, które dziecko musi przetworzyć przy pomocy własnych zmysłów. Przez kolejne mniej więcej 10 lat mózg dalej kształtuje i organizuje tę sieć połączeń. Im są one silniejsze, tym bardziej się wzmacniają. Te słabsze zaczynają zanikać. Można je zatem porównać do systemu autostrad. Drogi, które są dużo uczęszczane, mają największe natężenie ruchu zostają poszerzone, a te, na których ruch jest sporadyczny niszczeją i zarastają.

Do czasu kiedy dziecko staje się nastolatkiem traci połowę połączeń synaptycznych, które miało w wieku 3 lat. Za to jego mózg jest ukształtowany w niepowtarzalny sposób właśnie, poprzez jedyną w swoim rodzaju sieć połączeń.

Jak to działa w praktyce?

Weźmy na przykład empatię. Jeśli umiejętność odczuwania emocji innych ludzi jest u Ciebie świetnie rozwinięta ( autostrada)- będziesz odbierał  i odczuwał emocje innych jak swoje własne. Jeśli to jednak mała dróżka, rzadko uczęszczana okażesz się być ślepy na uczucia innych, będziesz mówił niewłaściwe rzeczy niewłaściwym ludziom – nie dlatego, że jesteś złośliwy, ale dlatego, że nadajesz na zupełnie innych częstotliwościach niż otoczenie.

Kształtowanie sieci połączeń – to kształtowanie charakteru, osobistego filtru, który sprawia, że każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy. Wskazuje, w których dziedzinach możesz osiągnąć doskonałość, a które będą sprawiały Ci problem i wymagały intensywnego treningu.

Potrafisz wskazać swoje autostrady i bezdroża?

31 myśli na temat “Mózg i jego sieć autostrad

Dodaj własny

 1. Bardzo ciekawy wpis 🙂 byłabym jednak ostrożna przy zrzucaniu całej winy za bycie złośliwym na fakt, że wytworzyłam więcej połączeń synaptycznych odpowiedzialnych za takie, a nie inne zachowania 😉

  Polubienie

  1. Mówi się, że nawyki to nasza pierwsza natura 🙂 Świadczą o naszych talentach. Co za tym idzie – te połączenia wykorzystujemy najchętniej i najczęściej, a one rozrastają się w wielkie autostrady 🙂 Pozdrawiam!

   Polubione przez 1 osoba

 2. Bardzo ciekawy temat 🙂 Dobrze, że o tym piszesz 😉 Rzadko trafiam na takie tematy w polskiej blogosferze. Muszę się zastanowić jak to w sumie jest w moim przypadku 😉 Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Tak właśnie jest. To nie znaczy oczywiście, że nie jesteśmy w stanie nauczyć się niczego innego. Wymaga to od nas większego wysiłku, dużo ćwiczeń i to „bezdroże” może się poszerzyć. Ale nie będziemy w tym już takimi specjalistami jakimi jesteśmy z natury 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑