Design Thinking- zaprojektuj swoją karierę!

Design Thinking poznałam kilka lat temu przygotowując się do poprowadzenia warsztatów z kreatywności. Od tamtej pory, ta metoda na stałe zagościła w moim życiu osobistym i zawodowym. Dzisiaj podpowiem Ci, jak dzięki niej zaprojektować swoją karierę zawodową.

Na czym polega Design Thinking?

Metoda ta wykorzystuje przede wszystkim naszą prawą półkulę mózgu – co prowadzi do wykreowanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Wywołuje twórczy chaos, po czym wykreowane pomysły wkłada w ramy, z których już tylko krok dzieli nas od wydobycia najlepszej idei.

Cały proces możemy zamknąć w kilku krokach:

 • odkrywanie – czyli „nasiąknięcie tematem”, przypomnienie sobie i uporządkowanie posiadanej wiedzy. Ten etap jest bardzo ważny- bo buduje poczucie sensu wykonania danego zadania, identyfikuje i wzbudza zaangażowanie;
 • empatyzacja z odbiorcą – tu pojawiają się emocje. Identyfikujemy się z tym co myśli, czuje i jak się zachowuje nasz odbiorca;
 • kreatywne szaleństwo, zwane inaczej ideacją. Tu ważne jest założenie , że wszystko jest możliwe, a każdy pomysł jest dobry! Im bardziej myśl wydaje Ci się być „głupia”, „szalona” tym bardziej powinieneś się nią podzielić. Ważne, żeby na tym etapie nie oceniać tego, co uda nam się wymyślić. Ten etap kończy się wyborem pomysłu do dalszej pracy;
 • generowanie rozwiązań – tu powinien powstać szkic, prototyp. W żadnym razie nie musi być to plan dopięty na ostatni guzik- antyperfekcjonizm to jedno z najważniejszych założeń Design Thinking. Pomysł wcielamy w życie, poddajemy ocenie swojej, innych ludzi, dopiero później wyciągamy wnioski i wprowadzamy zmiany.

Zaprojektuj swoją karierę z Design Thinking

Jeśli czujesz, że zawodowo utknąłeś w miejscu i nie wiesz jak ruszyć dalej wypróbuj Design Thinking – narzędzie, które pomoże Ci odzyskać siłę sprawczą i pobudzi kreatywność.

Jak to zrobić?

 • Określ cel – przygotuj 8 dużych kartek. Na pierwszej z nich napisz jaki jest cel Twoich kreatywnych poszukiwań : np. jakie kryteria ma spełniać Twoja nowa zawodowa droga (większe zarobki, pasja, satysfakcja itd). Staraj się, żeby te kryteria były w jakiś sposób mierzalne.
 • Daj się ponieść – na drugiej kartce bez względu na poziom zdolności plastycznych pisz i rysuj to co przyjdzie Ci do głowy w poszczególnych krokach :

– narysuj siebie w swojej aktualnej pracy. Nadaj temu jakiś żartobliwy ton, śmieszną ksywke;

– obok siebie narysuj wielką skrzynię swoich zasobów – zapisz tu wszystko to co masz wyjątkowego i cennego oraz to, czego Ci brakuje;

– nad sobą narysuj balon i wpisz w nim swoje największe i najśmielsze marzenie/pomysł na zmianę zawodową, który krąży Ci po głowie;

– dorysuj dwie chmury. W pierwszej napisz co czujesz, co słyszysz w swojej głowie kiedy myślisz o tym marzeniu, a w drugiej to, co obecnie mówisz ludziom ze swojego otoczenia o Twoim pomyśle. Co robisz, by to marzenie się spełniło?

 • Jesteś świetny – pokaż to! Na trzeciej kartce narysuj siebie w wersji SUPER – czyli człowieka, któremu udało się zrealizować marzenie! Nadaj sobie nową ksywkę i ponownie narysuj skrzynkę , w której zapiszesz te cechy i zasoby, które byś posiadał w wersji SUPER. W dwóch chmurach nad swoją głową zapisz jakie emocje Ci towarzyszą teraz, kiedy już wiesz, że zrealizowałeś swoje marzenie i co opowiadasz o tym innym ludziom. Jakie działania musiałeś podjąć, aby to marzenie spełnić?
 • Nabierz dystansu – zrób chwilę przerwy i przyjrzyj się swoim rysunkom analitycznie. Na trzech kolejnych kartkach zapisz – Jakie potrzeby ujrzały światło dzienne i są związane z Twoją nową drogą – czego Ci brakuje?; – jakie są bariery, które sprawiają, że jeszcze nie jesteś wersją SUPER? ; – Jakie są w Twoim otoczeniu i życiu szanse, które pozwoliłby Ci stać wersją SUPER już teraz?
 • Poszerz perspektywę – zaproś innych do współpracy. Mogą być to Twoi znajomi, przyjaciele, najlepiej z różnych branż. Po przedstawieniu im ostatnich 3 kartek, które zapisałeś poproś, żeby przez 5 minut napisali wszystkie pomysły, które przychodzą im do głowy, a które mogą Ci pomóc zrealizować marzenie, pokonać bariery, zaspokoić Twoje potrzeby. Na tym etapie nie oceniamy pomysłów pod kątem ich trafności i realności. Na koniec wszyscy zastanówcie się czy możecie dołożyć jeszcze coś do wygenerowanych pomysłów.
 • Oceń pomysły – po krótkiej przerwie przyszedł czas na ocenę wygenerowanych wcześniej idei. Na kolejnej kartce narysuj dwie przecinające się linie- jedna to wysiłek , druga to wpływ. Wszystkie pomysły z poprzedniego etapu pogrupujcie na 4 kategorie – 1) mały wpływ/ duży wysiłek, 2) mały wpływ/mały wysiłek, 3) duży wpływ/duży wysiłek, 4) duży wpływ/ mały wysiłek. Największy sens ma realizacja pomysłów z 3 kategorii. Można rozważyć pojedyncze z 4. Resztę pomysłów lepiej odrzucić.
 • Wybierz jeden pomysł – lub grupę pasujących do siebie spostrzeżeń, które przetestujesz w pierwszej kolejności. Najważniejsze, żebyś przeszedł do działania bez względu na to, czy pomysł jest perfekcyjnie dopracowany czy jest tylko szkicem, zalążkiem. Zbieraj teraz informacje zwrotne na temat Twojego działania, zweryfikuj czy warto na nie postawić czy raczej obrać inny kierunek. Otocz się ludźmi, którzy będą Cię wspierać, zerkaj na swój rysunek w roli SUPER.

Z dużym prawdopodobieństwem mogę Ci powiedzieć, że Twoja wizja jest prostsza do zrealizowania niż myślisz!

Działaj! Powodzenia!

18 myśli na temat “Design Thinking- zaprojektuj swoją karierę!

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑