Kwadrat Ofmana – czyli co za dużo, to nie zdrowo!

Kwadrat Ofmana to proste narzędzie, które opisuje zależność między naszymi atutami, a tym, co często drażni nas w zachowaniu innych ludzi. Pokazuje skrajności, w które łatwo wpadamy zastawiając na siebie pułapkę bycia perfekcyjnym.

Do czego przyda Ci się Kwadrat Ofmana?

 • odkryjesz swoje mocne strony ;
 • określisz obszary do rozwoju i budowania poczucia własnej wartości;
 • znajdziesz sposób na zachowanie balansu między życiem prywatnym a zawodowym;
 • zdefiniujesz możliwe źródła napięć i konfliktów w relacjach z innymi.

Jak korzystać z Kwadratu Ofmana?

Kwadrat Ofmana

Żeby łatwiej było Ci korzystać z tego narzędzia posłużę się konkretnym przykładem. W pierwszym polu określ swoje mocne strony. Niech to będzie np. obowiązkowość. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to bardzo dobra cecha. Jest jednak pewne ale. Jakie? Za chwilę się przekonasz.

Niestety, nadmiar i przesada odbierają moc temu, co wydawało się być dobre. W drugim polu opisz, do czego może Cię doprowadzić i w jaki sposób się objawia nadmiar Twojej mocnej strony. Wracając do mojego przykładu, przesada w byciu obowiązkowym sprawia, że bez względu na własne samopoczucie, stan zdrowia, czy potrzeby moich najbliższych idę do pracy lub rzucam się w wir domowych zajęć. Mam silny, wewnętrzny przymus spełnienia obowiązku na rzecz innych, ale jednocześnie zaniedbuję siebie i moich najbliższych.

W ten sposób dochodzimy do najważniejszego punktu. Trzecie pole to miejsce, w którym poszukasz balansu. Zastanów się jak możesz uniknąć nadmiaru z punktu drugiego. W jaki sposób podjęte przez Ciebie działania mogą nadal opierać się na Twoich mocnych stronach i jednocześnie dbać o Twoje potrzeby i relacje z najbliższym otoczeniem. Wracając do przykładu, w trzecim polu wpiszę, że na nowo ustalę priorytety. Jeśli zachoruję, będę się czuła słabo, wskazane będzie pozostanie w domu – stawiam na siebie. Odpuszczam i zajmuję się sobą. Podobnie , jeśli Ktoś z moich bliskich znajdzie się w sytuacji, w której będzie potrzebował mojego wsparcia- poświęcę mu czas, a obowiązki przesunę w czasie. Z pewnością jeśli zetrę kurz dzień później świat się nie zawali.

Uważaj jednak. To kolejne miejsce, w którym bardzo łatwo wpaść w skrajność. W czwartym polu określisz jakie jest ryzyko nadmiaru zachowań z punktu trzeciego. W przypadku powyższego przykładu to może być lenistwo (wszelkie zadania mogą poczekać, zrobię je jutro, dzisiaj skupiam się tylko na sobie), utrata pracy ( jeśli każdy katar będę traktowała jak śmiertelną chorobę, to większość czasu spędzę na zwolnieniu).

Kilka słów podsumowania

Umiar jest wskazany we wszystkim. Każdy z nas ma w swoich zasobach jakieś charakterystyczne cechy zachowania, które przez innych postrzegane są jako nasze atuty. Jednocześnie, te same zachowania mogą irytować, gdy dzieją są w nadmiarze. Łatwo też wpaść we własną pułapkę doskonałości i perfekcjonizmu. A wtedy konstruktywne działania zaczynają przybierać destrukcyjny obrót.

Czy zatem znalazłeś już swój życiowy balans? Jeśli nie – to polecam na początek Kwadrat Ofmana.

Daj znać do jakich wniosku doszedłeś.

9 myśli na temat “Kwadrat Ofmana – czyli co za dużo, to nie zdrowo!

Dodaj własny

 1. Kurcze ja się wszystkim przejmuje, to jest dziećmi. Strasznie przeżywam ich najdrobniejsze dolegliwości :/. A to co się ze mną działo po T.Mackiewiczu. mój mąż już się zdenerwował na mnie. Bo byłam tak cholernie przybita… Z matkii taki wrażliwy typ.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Też tak czasem mam. Po Nandze też swoje odchorowałam. Wiem, że właśnie na d takimi sytuacjami, kiedy wszystko mocno biorę do siebie i kreślę niestworzone scenariusze muszę jeszcze popracować. 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑