Czy jesteś na właściwej drodze zawodowej?

Instytut Gallupa przez ponad 25 lat  przeprowadził wywiady z ponad milionem pracowników w poszukiwaniu odpowiedzi jak działają najlepsi menedżerowie i czym wyróżniają się wybitni pracownicy. Na podstawie tych badań opracował  12 pytań, które dostarczają najważniejszych informacji na temat oceny miejsca pracy i czynników decydujących o tym, czy praca może przyciągnąć, zaangażować i utrzymać najbardziej utalentowanych pracowników.

Wspinaj się na szczyt!

Na pierwszy rzut oka pytania wydają się być banalne i oczywiste. Po analizie wszystkich odpowiedzi Instytut Gallupa doszedł do wniosku, że jeśli ktoś potrafi stworzyć takie miejsce, w którym pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania twierdząco, to znaczy, że potrafi stworzyć idealne miejsce pracy.

Pytania ułożone są w hierarchiczny sposób. Autorzy badania porównują je do góry. Ta góra to nic innego jak moment, w którym podejmujesz się nowej roli – aż do chwili gdy stajesz na szczycie, czując się pełni komfortowo na swoim stanowisku. Nie chodzi tu o zdobywanie kolejnych szczebli kariery, ale o osiąganie mistrzostwa na konkretnym stanowisku.

12 pytań

Baza – „Co mi to daje?”

Jesteś na początku swojej drogi. Być może właśnie zatrudniłeś się w nowej firmie, albo objąłeś nowe stanowisko.  Chcesz wiedzieć przede wszystkim, czego będzie się od Ciebie oczekiwać, na jakie zarobki możesz liczyć, czy będziesz miał odpowiednio wyposażone miejsce pracy. Na tym etapie poniższe dwa pytania pozwalają ocenić sytuację:

1. Czy wiem, czego ode mnie oczekują w pracy?

2. Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonywania pracy?

Obóz 1 – „Co ja z siebie daję?”

Podstawowe potrzeby są już zaspokojone. Teraz czas na zadanie sobie kolejnych pytań. Na tym etapie chcesz wiedzieć, czy sprawdzasz się w roli, którą pełnisz, czy masz szansę się w niej rozwinąć, jak postrzegają Cię współpracownicy:

3. Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?

4. Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułem się choć raz doceniony lub czy byłem pochwalony za swoją pracę?

5. Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?

6. Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijał?

Obóz 2 – „Czy mam poczucie niezależności?”

Twoja perspektywa poszerza się z każdym krokiem. Teraz chcesz wiedzieć czy pasujesz do środowiska, w którym się obracasz. Czy ludzie obok Ciebie podzielają te same wartości, czy są równie zaangażowani:

7. Czy w pracy liczy się moje zdanie?

8. Czy misja mojej firmy daje mi poczucie , że praca, którą wykonuję, jest ważna?

9. Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?

10. Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela?

Obóz 3- „Jak możemy się wspólnie rozwijać?”

To ostatni etap drogi. Tutaj bierzesz pod uwagę także rozwój innych ludzi. Chcesz wprowadzać zmiany, ulepszać . Zwróć uwagę, że Twoje działania będą nieskuteczne jeśli nie przejdziesz poprzednich etapów. Żeby Twoje wysiłki przyniosły określony skutek powinieneś skupić się na właściwych oczekiwaniach ( Baza), zaufać swojemu doświadczeniu (Obóz 1) i mieć pewność, że Twoje inicjatywy wzbudzą zainteresowanie otoczenia (Obóz 2). Dwa ostatnie pytania pozwolą Ci ocenić, czy udało Ci się dojść do obozu trzeciego:

11. Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałem z kimś o postępach , jakie poczyniłem?

12. Czy miałem w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?

Szczyt

Jeśli twierdząco odpowiedziałeś na wszystkie 12 pytań oznacza, że wspiąłeś się na szczyt. Wiesz czego chcesz, doskonale wiesz jak działać, dajesz z siebie to, co najlepsze. Utrzymanie się na szczycie nie jest łatwe. Wymaga od Ciebie pełnego zaangażowania. Z pewnością łatwiej o zaangażowanie, jeśli faktycznie jesteś na właściwym miejscu, dysponujesz odpowiednim talentem i potrzebnymi zasobami, a wcześniej odpowiednio się zaaklimatyzowałeś.

Gdzie zatem jesteś? W którym obozie? A może jesteś na szczycie?

******************

Źródło : Marcus Buckingham, Curt Coffman – Po pierwsze: złam wszelkie zasady.

 

24 myśli na temat “Czy jesteś na właściwej drodze zawodowej?

Dodaj własny

 1. jedyną słuszną koncepcją jest praca zgodna z własnymi zainteresowaniami / upraszczając chodzi o pasję/. Wtedy to nigdy nie pracujesz. Po prostu robisz to co lubisz i jeszcze za to płacą. Miałem taką przyjemność. Mogę to porównać do długich wakacji

  Polubione przez 1 osoba

  1. Też przez kilka lat pracowałam właśnie dzięki pasji.
   I ten pierwiastek talentu się przydaje- bo wtedy nie popadamy we frustrację kiedy nam coś nie wychodzi, nie możemy się czegoś nauczyć, dojść do perfekcji .

   Polubienie

 2. jestem na tzw. swoim garnuszku, więc na większość z pytań nie mam problemów z odpowiedzią. Gorzej z odpowiedzią na pytanie 4 „Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułem się choć raz doceniony lub czy byłem pochwalony za swoją pracę?” Doszłam do wniosku, że częściej muszę sobie mówić „dobra robota”. 😉
  A tak serio to podoba mi się ten tekst. Może być bardzo przydatny dla osób, które mają wątpliwości co do swojej pracy i życia zawodowego. pozdrawiam serdecznie, Magda

  Polubione przez 1 osoba

 3. Jestem dopiero na półmetku studiów, ale już wiem, że dobrze wybrałam 🙂 Zmieniłam kierunek i dopiero teraz czuję się jak ryba w wodzie. Mam nadzieję, że w późniejszej pracy też będę czuła się swobodnie i na tyle spełniona, by móc dostać się na sam szczyt 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑