Wdzięczność – Twój bilet do szczęścia.

Dużo prawdy jest w powiedzeniu, że szczęściu trzeba dopomóc. Łatwo jest dać się przytłoczyć codziennym zmaganiom i trudnościom, a kiedy wszystko wali Ci się na głowę bardzo trudno dostrzec jasne strony życia.  Badania mówią, że na poczucie szczęścia w 40% wpływa to jak myślisz i co robisz.  Zatem, jeśli w pełni chcesz wykorzystać te 40% , na które masz realny wpływ zacznij praktykować wdzięczność.

Dowód? Proszę bardzo!

Robert Emmons, profesor psychologii na University of California badał wdzięczność przez 10 lat. W jednym z eksperymentów podzielił badanych na 3 grupy:

 1. Członkowie pierwszej mieli przez 10 tygodni zapisywać po 5 rzeczy, za które są wdzięczni danego dnia;
 2. Członkowie drugiej grupy zostali poproszeni o zapisywanie 5 codziennych kłopotów;
 3. Członkowie trzeciej grupy mieli zapisywać po 5 wydarzeń z każdego dnia.

Badania Emmonsa wykazały, że praktykowanie wdzięczności podniosło poziom poczucia szczęścia u badanych o ponad 25% w porównaniu do stanu sprzed eksperymentu.

Prawda, że warto się postarać? Zamiast skupiać się na rozczarowaniu, niezadowoleniu, problemach, skoncentruj swoją uwagę na dostrzeżeniu drobnych rzeczy, których suma da Ci poczucie zadowolenia. Codzienne ćwiczenia sprawią, że stopniowo zaczniesz się skupiać na pozytywnych aspektach życia i zamiast używać sformułowań nic mi się dzisiaj nie udało, to był beznadziejny dzień zaczniesz wprowadzać zdania powodzi mi się, udało się, mam wspaniałych przyjaciół, rodzinę, jestem utalentowany.

Jak praktykować wdzięczność?

Rzeczy, za które możesz być wdzięczny jest wiele.  Niezależnie od tego, co dzieje się w Twoim życiu – przy odrobinie dobrej woli ,zawsze uda Ci się znaleźć coś, za co możesz podziękować sobie, innym ludziom, naturze, Bogu.

W moim kalendarzu, na każdej stronie jest miejsce, w którym zapisuję codziennie trzy rzeczy, za które jestem wdzięczna danego dnia. Doszłam już do takiej wprawy, że nawet kiedy wydaje mi się, że przeżyłam właśnie najgorszy dzień od lat, udaje mi się znaleźć kilka drobiazgów, za które mogę podziękować.

Może i Tobie przypadnie do gustu notatka w kalendarzu, na luźnej kartce, w zeszycie. Może wolisz na biurku postawić słoik/szkatułkę gdzie będziesz wrzucać wdzięczne karteczkia może wybierzesz spacer z pracy/ po pracy i wtedy przypomnisz sobie dlaczego dzisiaj byłeś szczęśliwy i podziękujesz za to.

Sposobów jest wiele. Wybierz ten, który jest dla Ciebie najwygodniejszy i poszukaj dobrych rzeczy wokół siebie.

A jeśli chcesz mocniej zagłębić się w temat, polecam książkę Liv Larsson „Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia”, w której opowiada o swoim przyjacielu wdzięcznym między innymi za:

(…)

– za podatki, które płacę, bo to znaczy, że mam dochody,
– za ubrania, które są nieco ciasne, bo to znaczy, że mam jedzenie na stole,
– za to, że trzeba skosić trawnik i wymalować dom, bo to znaczy, że mam swój własny kąt (…)
– za osobę, która fałszuje, śpiewając, bo to znaczy, że mogę słyszeć,
– za stertę ubrań na podłodze, bo to znaczy, że mam co na siebie włożyć,
– za zmęczenie i ból w mięśniach, bo to znaczy, że mogę ciężko pracować,
– za budzik, który dzwoni z rana, bo to znaczy, że mogę żyć kolejny dzień”.

17 myśli na temat “Wdzięczność – Twój bilet do szczęścia.

Dodaj własny

 1. A dla mnie takie badania są ciut naciągane i nie przekonują mnie. Jak człowiek ma prawdziwe zmartwienia to wypisywanie nawet i stu rzeczy , za które jesteśmy wdzięczni – nie pomoże.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie muszę się odwoływać do badań- mogę do własnego doświadczenia. 🙂 Uwierz, ostatni mój rok, to pasmo niekończących się trudności. Właśnie wtedy zaczęłam szukać pozytywów. I mimo, że wciąż jestem na życiowym zakręcie to idzie mi się po tej drodze znacznie lżej 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑