Odkryj swoje mocne strony!

Odkryłeś już swoje mocne strony? Czasem nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele ich masz!

Może zatem, wcielisz się dzisiaj w rolę detektywa i niczym bohater najlepszego kryminału, zbierając po drodze wskazówki, rozwiążesz tę nurtującą większość z nas kwestię. Odkrywanie swoich mocnych stron może być bardzo fascynujące – w końcu dotyczy najciekawszych spraw – nas samych!

Jak to możliwe, że nie znamy swoich dobrych stron?

To właśnie nasze zalety, kompetencje pchają nas do przodu. Dzięki nim odnosimy sukcesy w życiu osobistym i zawodowym. Dlaczego w takim razie mielibyśmy tych naszych mocnych stron nie dostrzegać?

Odpowiedź jest prosta. Nie wszystkie nasze mocne strony uważamy za atrakcyjne. Często wręcz pragniemy mieć te, które np. w dzieciństwie stawiane były nam za wzorzec, a których nigdy nie mieliśmy.  Bojąc się odrzucenia  spełniamy oczekiwania innych – rodziców, rówieśników, znajomych zatracając to, co jest w nas autentyczne.

Posłużę się przykładem. Twoja mama jest księgową. O cyferkach może mówić godzinami. PITy, VATy, tworzenie budżetów to jej żywioł. Wyrosłeś w przekonaniu, że podobnie jak mama, powinieneś biegle władać liczbami, a matematyka nie powinna mieć przed Tobą tajemnic. Niestety jesteś typowym humanistą. Kalkulowanie zupełnie Cię nie pociąga i przychodzi Ci z trudem. Ponieważ wyrosłeś w takim przekonaniu robisz wszystko, żeby samodzielnie rozliczyć PIT, a dla domu stworzyć założenia budżetowe i tysiąc reguł w excelu, które pomogą Ci rozliczyć się z każdej wydanej złotówki. Przeszukujesz przy tym mnóstwo stron internetowych i poradników, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez ten proces! W końcu udaje się! Co miesiąc Twój zaplanowany budżet mieści się w przyjętych założeniach. Sukces! Zaczynasz wierzyć, że jesteś w tym świetny dokładając kolejną cegiełkę w budowaniu swojego „fałszywego ja”. Tymczasem nie zauważasz, że Twoją mocną stroną jest tak naprawdę wytrwałość w dążeniu do celu.

Kilka wskazówek dla Ciebie

Sprawdź, co Ci przychodzi bez wysiłku. Rzadko doceniamy zdolności, które przychodzą nam bez wysiłku. A to właśnie lekkość w robieniu czegoś jest świetną wskazówką , że jesteśmy w czymś dobrzy! Jeśli czujesz flow – stan, który Cię uskrzydla, daje Ci przyjemność, satysfakcję, poczucie szczęścia z wykonywania jakiegoś zadania, jesteś tak pochłonięty, że nie czujesz głodu i nie przeszkadza Ci, że nie dostaniesz wynagrodzenia za włożoną pracę to jest to podstawa do zbudowania kompasu, który podpowie Ci w czym jesteś dobry i w którą stronę iść.

Zapytaj, co myślą inni. Informacja zwrotna to drugi i konieczny składnik kompasu, który pozwala nam odkryć swoje mocne strony. Warunek jest jeden – musisz być gotowy na przyjęcie opinii innych. Wybierz te osoby, z którymi nie jesteś zbyt mocno związany emocjonalnie, ale takie, które dobrze Cię znają i są życzliwe. Oczywiście osoby, które nie do końca nam sprzyjają też mogą mieć celne uwagi. Ich wnioski mogą mieć dla Ciebie największe znaczenie. Podejdź do uzyskanych informacji z dystansem i popatrz na nie przez pryzmat Twojego rozwoju. Nie bój się usłyszeć krytycznych informacji o sobie – większych krytyków niż my sami nie znajdziemy.

Chłodno oceń fakty. „Nakręć o sobie film”. Obiektyw kamery daje Ci pewien dystans w spojrzeniu na własne życie. Wyreżyseruj kim jesteś za kilka lat, kto i co Cię otacza i podziel się tymi spostrzeżeniami z kimś bliskim.  Niektórzy ludzie poszukując swoich mocnych stron stawiają na rewolucję. Rzucają pracę i wyjeżdżają za granicę, żeby założyć knajpę. Tyle, że wcześniej pracowali w bankowości, a o gastronomii nie mają zielonego pojęcia. Takie działanie zazwyczaj nie przynosi efektów. Lepiej postawić na ewolucję, nie przekreślać swoich dotychczasowych wyborów, doświadczeń, bo one z pewnością nie były przypadkowe. Chłodne spojrzenie na fakty i warunki, w których masz działać to kolejny filar życiowego kompasu.

Wypisz więc na kartce to, co Ci się w życiu najlepiej udało. Jakie kompetencje i cechy były do tego potrzebne. Zanotuj też swoje porażki. Unikaj myślenia życzeniowego – postaw na twarde dane, fakty. Gdy połączysz to z feedbackiem i flow dostaniesz idealny drogowskaz.

A jakie są Twoje mocne strony?

14 myśli na temat “Odkryj swoje mocne strony!

Dodaj własny

  1. Dopiero od niedawna zaczęłam doceniać wartość tego, co inni mówią o nas (pozytywny feedback), ponieważ wiele rzeczy sami nie potrafimy obiektywnie ocenić 🙂 Oczywiście warto słuchać uwag od tych, którzy są szczerzy, ale którym zależy na naszym rozwoju i wspierają na w tym 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Jak najłatwiej znaleźć swoje mocne strony? Chodzić na rozmowy kwalifikacyjne i o nich gadać 🙂 Przeprowadziłam w swoim życiu mnóstwo rozmów z potencjalnymi kandydatami i muszę się zgodzić, że ludzie nie potrafią mówić o swoich zaletach. O wadach? Wręcz przeciwnie. Nie wiem, czy to kwestia wychowania, ale musimy patrzeć na siebie trochę mniej krytycznie.

    Polubione przez 1 osoba

  3. To prawda, że poznanie swoich mocnych stron jest bardzo ważne. Przydaje się do działania i osiągania celów, a także do budowania poczucia własnej wartości. Dwie z twoich wskazówek stosuję – trzecia – pytanie innych o zdanie na razie przychodzi mi z trudem. Dziękuję za wartościowy tekst.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: