7 nawyków skutecznego działania

Pewnie jak każdy masz z tyłu głowy wizję szczęśliwego i zdrowego życia. Pewnie większość z tych wizji niesie za sobą konieczność wprowadzenia zmian. Pewnie wiele razy obiecywałeś sobie nad nimi popracować. Co więcej!? Przez kilka dni udawało Ci się te zmiany wprowadzać, po czym wracałeś do starych nawyków.

Skąd ja to znam?! Z własnego doświadczenia! Każda zmiana niesie za sobą dyskomfort i trud, a przecież tych dwóch czynników staramy się unikać jak ognia!

Żeby jednak sprawnie uczyć się nowych zachowań, które w konsekwencji doprowadzą Cię do realizacji życiowej wizji, skorzystaj z wiedzy Stephena R. Coveya, który w swojej książce 7 nawyków skutecznego działania” krok po kroku pokazuje jak podnieść jakość swojego życia.

Nawyk 1. Proaktywność

Jest to pierwszy i podstawowy nawyk skutecznego działania, który kładzie nacisk na bycie osobą świadomą i odpowiedzialną za własne życie. Taka osoba chętnie podejmuje inicjatywę, a to, co się jej przydarza jest konsekwencją jej decyzji. Odwaga i dojrzałość, potrzebne w radzeniu sobie z porażkami i poszukiwaniu rozwiązań stanowią jej znak rozpoznawczy. Osoba proaktywna nie poddaje się warunkom zewnętrznym, ani wpływom innych osób.

To jak z tą proaktywnością u Ciebie? Koniecznie jej się przyjrzyj.

Wskazówki praktyczne:

 • Przez jeden dzień wsłuchaj się w Twój język i język Twojego otoczenia. Język proaktywny :„Wolę. Mogę wybrać właściwą reakcję.Wybieram. Zastanówmy się co można z tym zrobić”.  Język reaktywny: Muszę. Nie mogę. Zrobiłbym to gdyby…, Nic nie mogę zrobić”. Którym językiem posługujesz się częściej?
 • Żeby wprowadzić nawyk proaktywności w życie Covey proponuje wykonać następujące doświadczenie: ” Wybierz jakiś frustrujący Cię problem z zawodowego lub osobistego życia. Określ, czy podlega kontroli bezpośredniej, pośredniej czy w ogóle nie podlega Twojej kontroli. Określ pierwszy krok, który należy zrobić, aby rozwiązać problem i…zrób ten krok”

Nawyk 2. Zaczynaj z wizją końca

Często zdarza się, że ludzkie sukcesy są zupełnie puste w środku. Stosunkowo łatwo jest wpaść w wir zajęć, pracować coraz ciężej i wspinać się po szczeblach kariery tylko po to, żeby odkryć, że drabina jest oparta o złą ścianę. Życie wyglądałoby zupełnie inaczej gdybyś od początku wiedział, co chcesz osiągnąć i codziennie robił to, co się naprawdę liczy i zbliża Cię do celu.

Wskazówka praktyczna:

Wygospodaruj sobie trochę wolnego czasu od wszelkich zajęć i wykorzystaj go na realizację własnej życiowej misji.

Nawyk 3. Najpierw rób to, co najważniejsze

Ludzie sukcesu w swoich działaniach zawsze zachowywali odpowiednią kolejność. Zaczynali od tego, co w ich życiu najważniejsze, czyli od działań zgodnych z ich wartościami i misją życiową.

Ten nawyk jest jednym z trudniejszych do wprowadzenia. Wymaga często wewnętrznej siły do przełamania się i zrobienia czegoś, na co nie masz ochoty oraz postępowania na co dzień zgodnie z własnymi wartościami, a nie pod wpływem impulsów, także tych pochodzących z zewnątrz.

Wskazówka praktyczna:

Zadaj sobie dwa poniższe pytania:

 • Wymień jedną czynność, którą mógłbyś robić ( a nie robisz) na co dzień, a która znacząco poprawiłaby Twoje życie osobiste.
 • Co dałoby podobne rezultaty w Twoim życiu zawodowym?

 

Nawyk 4. Myśl w kategoriach  wygrana – wygrana

Istotą tego nawyku jest kierowanie się zasadą dążenia do obopólnych korzyści. To rozwiązanie pozwala, by wszystkie zainteresowane strony czuły się usatysfakcjonowane. Taka strategia to wiara w trzecie wyjście. Nie chodzi o to, czy będziemy coś robić na Twój czy mój sposób, ale o to, by robić lepiej. Warto mieć na uwadze, że sukces jednej osoby nie oznacza strat innej, a dóbr wystarczy dla wszystkich.

Wskazówka praktyczna:

Wybierz relację, w której chciałbyś zastosować zasadę wygrana-wygrana. Poproś partnera czy zgodzi się porozmawiać z Tobą o konkretnej sytuacji aż znajdziecie korzystne rozwiązanie dla obu stron.

Nawyk 5. Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym

Ta zasada jest kluczem do skutecznej komunikacji z innymi ludźmi. Do rozwijania tego nawyku potrzebna jest nauka empatycznego słuchania, skupiania się na intencji i emocjach drugiej osoby.

Wskazówka praktyczna:

Poproś swoich znajomych rodzinę, żeby powiedzieli Ci jakim jesteś słuchaczem. Czy zawsze czują się przez Ciebie wysłuchani? A jeśli nie, to w jakich sytuacjach tak się dzieje?

Nawyk 6. Synergia

Synergia to taka umiejętność , która pozwala nam twórczo współpracować z innymi i tworzyć coś, czego jeszcze nie było. Covey twierdzi, że właściwie rozumiana synergia jest najwyższą formą życiowej aktywności – sprawdzianem dla wszystkich powyższych nawyków jednocześnie.

Wskazówka praktyczna:

Pomyśl o osobie, która zazwyczaj myśli zupełnie inaczej niż Ty. W jaki sposób mógłbyś wykorzystać te różnice do znalezienia trzeciego wyjścia?

Nawyk 7. Ostrzenie piły

Ten nawyk ma na celu zadbanie o nas samych i skupienie się na odnawianiu czterech wymiarów naszej natury : fizycznej – np. odżywianie, kontrola stresu; społeczno – emocjonalnej – np. empatia, synergia, poczucie bezpieczeństwa; duchowej – np. studiowanie medytacji, określone wartości; umysłowej – np. czytanie, wizualizacja, planowanie.

Dzięki ciągłemu dbaniu o siebie jesteśmy w stanie tworzyć nowe nawyki w swoim życiu i podejmować skuteczne działania.

**************

A Tobie jak idzie wprowadzanie nowych nawyków? Masz na to jakieś swoje sprawdzone sposoby?

 

17 myśli na temat “7 nawyków skutecznego działania

Dodaj własny

 1. Zaczynali od tego, co w ich życiu najważniejsze, czyli od działań zgodnych z ich wartościami i misją życiową. Bez sensu. Takie cos mozna przypisac do kazdego. Ktos osiągnął sukces przypadkiem, to powiemy, że przypadek jest jego misją życiową?
  Bez sensu.

  Poza tym spoko tekst

  Polubienie

  1. Hej Andrzej! Dzięki za Twój głos!
   Myślę, że nieco to uprościłeś. Dlatego nie zgodzę się 😉 Nie wierzę w przypadkowy sukces. Nawet jeśli komuś coś takiego się zdarzyło to zazwyczaj jest za chwilę dla niego mocno destrukcyjne i kończy się porażką. Ktoś nie przygotowany na sukces, nie wiedzący czego chce – nie udźwignie go. Poza tym czy można sobie za cel/misję czy wartość postawić przypadek? Nie wydaje mi się.

   Pozdrawiam!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: