Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje! Muzyka leczy!

Wakacje! Czas, w którym Twoje myśli krążą wokół relaksu, odpoczynku, zaplanowanego urlopu i słońca. Do tego zestawu dzisiaj chcę Ci dołożyć jeszcze muzykę.

Nie byłabym sobą, gdybym nie podzieliła się z Tobą wiedzą, którą przez kilka lat zgłębiałam studiując na wydziale jazzu. Psychologia muzyki była jednym z moich ulubionych przedmiotów. Dzięki niej wiem, że muzyka potrafi leczyć, a właściwie dobrana czyni cuda z naszą psychiką.

Muzyka ma moc!

Muzyka ma siłę, której nie doceniamy. Otacza nas tak samo, jak powietrze. Melodie, które słyszymy w radio, te śpiewane przez partnera pod prysznicem czy dobiegające w tle z oglądanej przez dziecko bajki, zapisują się w nas silniej niż słowa. Czasem pozornie zapomniane potrafią wrócić niespodziewanie po długim czasie.

Muzyka ma moc terapeutyczną – przywołuje trudne i radosne doświadczenia i wspomnienia, sięga do podświadomości, aktywuje ślady pamięciowe, które w postaci skojarzeń, powstają podczas słuchania.

Zasada ISO

ISO z greckiego isos znaczy równy. Jakie to ma znaczenie dla terapeutycznego działania muzyki?

Układ wegetatywny człowieka synchronizuje się z rytmem muzyki. Według powyższej zasady powinieneś zacząć od dopasowania muzyki do aktualnego stanu, a dopiero później ją modyfikować. Jeśli jesteś smutny, melancholijny istnieje duże ryzyko, że wesoła, rytmiczna muzyka tylko Cię zirytuje. Twój puls, emocje i napięcie mięśniowe rozminą się z tym, co będzie niosła szybka i wesoła melodia.

Przez odpowiednie dopasowanie dźwięków i tempa można obniżyć napięcie mięśniowe oraz poziom lęku, podnieść nastrój i wyregulować ciśnienie.

Ty sam znasz siebie najlepiej. Kiedy zatem będziesz chciał poprawić sobie nastrój zacznij od wsłuchania się w siebie, a dopiero później dopasuj muzykę do aktualnego nastroju. To wręcz intuicyjne działanie. Sięgnij po taką muzykę, która jest Ci bliska. Następny utwór powinien być nieznacznie szybszy od pierwszego oraz nieco pogodniejszy. I tak do skutku! 🙂

Stwórz sobie własną uzdrawiającą playlistę, która będzie Twoim antidotum na zły nastrój.

A może pokochasz dźwięki tak, że sam zapragniesz je tworzyć śpiewając lub grając na instrumencie? Wiesz, że rok nauki gry na skrzypcach w dzieciństwie widać w obrazie mózgu do końca życia? Dzieje się tak, ponieważ podczas nauki gry w mózgu tworzy się sieć nowych połączeń!

Udowodniono, że gra na instrumentach poprawia sprawność intelektualną w podeszłym wieku! 🙂 Nigdy nie jest za późno na nowe umiejętności, bo muzyka jest dla każdego, dla Ciebie również!

***************

Podziel się swoją terapeutyczną playlistą 🙂 A jeśli jeszcze jej nie masz – gorąco zachęcam Cię do jej stworzenia.

 

11 myśli na temat “Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje! Muzyka leczy!

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: