Jak obudzić w sobie twórcze myślenie?

Sypiesz pomysłami jak z rękawa?

Nie wiem , czy w ostatnim dziesięcioleciu trafiłam na ofertę pracy, która nie zawierałaby w wymaganiach na różne stanowiska kreatywności. Można być kreatywnym  kierowcą autobusu- który wymyślonym wierszem wita pasażerów, a drogę umila im opowiadając zabawne anegdotki. Można być kreatywną nianią, która w nieszablonowy sposób nauczy nasze dziecko dodatkowych trzech języków. Można być kreatywnym inżynierem, pilotem, sekretarką i czym tylko zechcesz. Gdzie się nie obejrzysz – bez kreatywności ani rusz! 😉

Czy kreatywności można się nauczyć?

Po świecie krąży takie przekonanie, że geniuszem trzeba się urodzić. Podobno nie da się wyuczyć błyskotliwości, umiejętności łączenia ze sobą odległych faktów i zjawisk, spojrzenia z różnych perspektyw na daną sprawę.

W jakimś stopniu jest to prawda, ale wiele badań naukowych dowodzi, że umiejętności te można znacznie rozwinąć. Jedynie 30% talentu jest zdeterminowane genetycznie! Naukowo udowodnionych sposobów na rozwijanie kreatywności jest mnóstwo!

Dzisiaj podam Ci kilka bardzo prostych, które możesz bezpiecznie wypróbować w zaciszu swojego domu oraz takie, które z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie przyszłyby Ci do głowy.

5 sposobów na pobudzenie twórczego myślenia

  1. Unieś brwi – naukowcy z University of Maryland wysunęli taką teorię, że mimika twarzy, która powoduje poszerzenie lub zwężenie Twojej percepcji wzrokowej ma duży wpływ na kreatywność. Grupa badanych osób, która w czasie wykonywania zadania unosiła brwi wykreowała bardziej oryginalne pomysły i większą ich liczbę.
  2. Podkręć dźwięk – naukowcy z University of British Columbia odkryli, że myślenie kreatywne pojawia się wtedy… gdy wokół panuje hałas na poziomie 70 decybeli – np odgłosy ruchliwej ulicy, kawiarni. Umysł jest wtedy pobudzony w sposób sprzyjający twórczej pracy!
  3. Popatrz na dziwny obrazek – jeśli chcesz obudzić swoją kreatywność wpatruj się przez kilka minut w obrazek. Powinien on być ekscentryczny, kuriozalny, dziwny, surrealistyczny, nieoczywisty. W czasie badań udowodniono, że osoby, które przyglądały się tego typu obrazom wykazały się większą ilością pomysłów ocenionych jako bardziej twórcze (o 25 % ) niż osoby, które oglądały tradycyjne, kojące obrazy.
  4. Zaciśnij lewą pięść – Nicola Baumann, profesor psychologii, w swoim eksperymencie wykazała, że prosta czynność zaciskania lewej dłoni aktywuje układ mózgu związany z myśleniem syntetycznym i intuicyjnym. Zanim więc zabierzesz się do kolejnego zadania pozaciskaj lewą pięść i poczekaj na nową falę pomysłów! 🙂
  5. Pomyśl o tym jutro – Badania wykazują, że najlepsze decyzje podejmujemy w godzinach porannych, kiedy procesy poznawcze osiągają szczyt możliwości. Zanim więc podejmiesz ważną dla siebie decyzje, która może zagwarantować Ci sukces …prześpij się z nią.

 

6 myśli na temat “Jak obudzić w sobie twórcze myślenie?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: