Do czego przyda się DIXIT?

W moim domu powoli zaczyna brakować miejsca na gry planszowe. Przez ostatnie lata zgromadziłam ich pokaźną kolekcję, a kupując kolejne zawsze mam na uwadze jak mogę wykorzystać je w pracy.  Uwierz mi, niemal każdą grę, przy odrobinie wyobraźni, można wykorzystać na sali szkoleniowej lub coachingowej!

Dixit to jedna z moich ulubionych gier. Świetnie sprawdza się podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich. Wspaniale integruje ludzi, którzy nie mieli jeszcze okazji się poznać. Oparta na skojarzeniach rozwija wyobraźnię i dostarcza mnóstwo śmiechu.

Dla mnie jednak DIXIT to przede wszystkim narzędzie , które regularnie wykorzystuję na sali szkoleniowej.

Jak wykorzystać karty DIXIT?

Karty DIXIT mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. W jaki sposób użyjesz barwne i nieoczywiste ilustracje w dużej mierze zależy od Twojej kreatywności! Dzisiaj podzielę się z Tobą kilkoma pomysłami na urozmaicenie szkolenia/warsztatu/lekcji przy użyciu kart DIXIT.

  1. Zapoznanie i integracja grupy – jako trener bardzo cenię sobie atmosferę, która panuje w czasie szkolenia/warsztatu. Z doświadczenia wiem, że osoby, które czują się swobodnie w swoim towarzystwie, ufają sobie, pracują o wiele efektywniej. Gdy zaczynam pracę z nową grupą na stole rozkładam karty DIXIT i proszę, żeby każda osoba wybrała 1-3 karty, które ich zdaniem najbardziej do nich pasują, najlepiej je charakteryzują. Następnie każdy przedstawia się nawiązując w swojej wypowiedzi do wybranych kart. Efekty są rewelacyjne. Ludzie mówią więcej niż tylko swoje imię, nazwisko, wiek i zawód. Opowiadają o swoich pasjach, planach na przyszłość, zainteresowaniach, osobowości i relacjach z innymi. To buduje w zespole atmosferę zaufania, która ma ogromne znaczenie dla dalszej współpracy.
  2. Twoje „wiem” przed i po – w czasie krótkich, merytorycznych warsztatów, podczas których trzeba będzie przyswoić sporą dawkę nowego materiału, na początku staram się ustalić aktualny poziom wiedzy. Punktem wyjścia mogą być właśnie karty DIXIT. Uczestników warsztatu proszę, żeby wybrali kartę, która najbardziej oddaje ich wiedzę w danym zakresie. Na koniec warsztatu ponownie proszę o to samo. Okazuje się, że karty są świetną informacją zwrotną zarówno dla uczestników jak i dla prowadzącego. Często chaos, który przewija się na początku w wypowiedziach uczestników zmienia się w uporządkowanie, pewność siebie i zrozumiałą partię materiału.
  3. Sprzedawco – to coś dla Ciebie – DIXIT podczas szkoleń sprzedażowych sprawdza się rewelacyjnie. Zamiast po raz setny przerabiać schemat : cecha- zaleta – korzyść wykorzystaj karty! Gdy proszę uczestników, żeby wybrali karty, które najlepiej opisują sprzedawany przez nich produkt, wreszcie dowiaduję się o nim czegoś nieoczywistego, co nie pojawia się w reklamie, w metryce produktu, czy na stronie sklepu internetowego. Okazuje się, że połączenie kart, kreatywności i wyobraźni uczestników skutkuje znalezieniem tego, co wyróżnia Twój produkt na rynku i czyni go wyjątkowym!
  4. I wiele , wiele więcej… – Karty DIXIT mogą służyć również w pracy terapeutycznej, w czasie szkoleń dla liderów. ” Wybierz kartę, która najbardziej oddaje Twój aktualny nastrój”; „Wybierz kartę, która opisuje Twoje relacje w grupie”; „Wybierz kartę, która charakteryzuje dobrego lidera” itd. Możesz je też użyć jako ice breaker podczas długich, merytorycznych szkoleń!

Karty DIXIT

Jak wspomniałam na początku – karty DIXIT to wspaniałe narzędzie, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Dzięki nim możesz spodziewać się wspaniałych efektów. Z pewnością wprowadzą nieco urozmaicenia w czasie zajęć zarówno z dziećmi jak i dorosłymi, ale też przyniosą wiele cennych informacji dla Ciebie i uczestników.

A Ty spotkałeś się już kartami DIXIT? Jaki masz pomysł na ich wykorzystanie?

2 myśli na temat “Do czego przyda się DIXIT?

Dodaj własny

  1. Dixit to dobre narzędzie do pracy z parą, np. przy opowieści charakteryzującej własne miejsce w sytuacji konfliktowej. Metafora otwiera, daje szeroki, złożony obraz z nowymi zaskakującymi cechami.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: