Opowiedz mi historię – Story Cubes

Bardzo lubię proste narzędzia. Dają wiele możliwości wykorzystania ich przy różnych okazjach. Jednym z nich są kostki Story Cubes, które zapewniają mnóstwo śmiechu, dobrej zabawy, ale też uczą kreatywności, twórczego myślenia i są nieocenioną pomocą dla trenerów.

Czym jest Story Cubes?

To niewielkie pudełko, które kryje w sobie 9 kostek, z których każda zawiera zestaw 6 piktogramów umieszczonych na ściankach. Każdy z symboli stwarza ogromne możliwości interpretacji, mimo że na pierwszy rzut oka, są to znane nam przedmioty takie jak np . latarka, namiot, książką.

jak wykorzystać story cubes na szkoleniach

Jak wykorzystać Story Cubes podczas szkoleń?

Na wiele sposobów! Dzisiaj podrzucę Ci kilka pomysłów. Jestem przekonana, że po tej małej podpowiedzi znajdziesz swoje własne zastosowanie dla kostek!

  • Zapoznanie i integracja grupy – kostki świetnie sprawdzą się na otwarciu szkolenia:

⇒ poproś uczestników, żeby na każdej kostce wybrali jeden obrazek, który coś o nich mówi. Niech przedstawią się innym używając 9 wybranych słów;

⇒ podziel uczestników na kilkuosobowe zespoły i poproś, żeby ułożyli jedno zdanie z 9 wylosowanych słów ( obrazków). Ważne – zdanie musi mieć sens;

⇒ rozdaj po jednej kostce każdemu z uczestników i zacznij opowieść. Następnie poproś, aby każdy z nich rzucił kostką i kontynuował rozpoczętą opowieść włączając wylosowany przez siebie motyw.

  • Innowacyjne myślenie – wyobraź sobie, że celem szkolenia jest wypracowanie nowych, niestandardowych i innowacyjnych rozwiązań dla firmy Klienta. Dzięki wykorzystaniu kostek pobudzisz u uczestników śmiałość w kreowaniu nowych rozwiązań – jesteśmy bardziej kreatywni gdy nie boimy się negatywnej oceny czy braku akceptacji. To ćwiczenie uczy także, że nie trzeba mieć w głowie ułożonej całej „historii”, żeby podzielić się nią z grupą – dzięki temu pomożesz osobom, które wymagają od siebie tworzenia idealnych rozwiązań, zrozumieć, że warto pracować, dzielić się i rozwijać również prototypowe pomysły, a nie tylko gotowe projekty. Co więcej, dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz wiarę uczestników we własne siły i umiejętności kreowania pomysłów od ręki.

⇒ Poproś każdego z uczestników, żeby losowo wybrał 3 kostki. Następnie, po kolei, każdy z nich rzuca wylosowane przez siebie kostki i jak najszybciej zaczyna swoją opowieść kierując się tym, co widzi na pierwszej z nich. Każdego symbolu można użyć tylko raz, a opowieść powinna zamykać się w logiczną całość.

  • Klucz do skutecznej sprzedaży – Story Cubes świetnie sprawdzają się na szkoleniach sprzedażowych. Dzięki nim uczestnicy odkrywają unikatowe zalety sprzedawanych produktów, uczą się skutecznej i swobodnej komunikacji.

Powtórzenie wiadomości – jeśli właśnie skończyliście teoretyczną część dotycząca produktu, w ramach podsumowania każdy z uczestników może stworzyć historię, w której głównym bohaterem będzie omawiany produkt.  Po rzuceniu kompletem kostek uczestnik snuje swoją opowieść z wykorzystaniem wylosowanych symboli, wplatając w nią jednocześnie właśnie zdobytą wiedzę .

Metafora – załóżmy, że uczestnicy szkolenia są sprzedawcami samochodów. Poproś każdego z nich o wylosowanie jednej kostki i symbolu, następnie odnalezienie analogii do głównego tematu i zapisanie jej w formie : samochody są jak……

Improwizowane rozmowy – poproś uczestników, żeby dobrali się pary. Ich zadaniem będzie odegranie sceny, której motywem przewodnim będzie informacja dotycząca sprzedawanego produktu – np. Oferowane przeze mnie ubezpieczenie jest aktualnie najlepsze na rynku. Rozmowa powinna toczyć się sprawnie, ale jej przebieg do końca nie będzie nam znany. Przed każdą ripostą/odpowiedzią uczestnik wyrzuca kostką i włącza do swojej wypowiedzi wylosowane słowo przedstawione na niej.

Przykład: wylosowano kolejno : oko, strzałę.

KlientWpadła mi w oko nowa firma ubezpieczeniowa, mają fajny pakiet ubezpieczeń podróżnych.

SprzedawcaJeśli chcesz mieć najlepsze ubezpieczenie podróżne to chętnie Ci pomogę. Gwarantuję, że skorzystanie z mojej oferty będzie strzałem w 10!

i tak dalej…

Sam widzisz, że Story Cubes ma bardzo szerokie zastosowanie. W jaki sposób Ty je użyjesz, podobnie jak w przypadku DIXIT, zależy od Twojej kreatywności!

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi pomysłami na wykorzystanie kostek!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: