Co ma ze sobą wspólnego nauka i szczęście?

Okazuje się, że całkiem sporo! Na to czy czujesz się szczęśliwy czy nie, składa się wiele czynników. Niektóre z nich odziedziczyłeś w genach, ale na szczęście, są też takie, które świadomie możesz kształtować!

Jesteś optymistą?

Jeśli tak, to jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy w darze od losu otrzymali niezwykły bonus! Do powszechnych nie należy połączenie świetnych genów i dobrych okoliczności życiowych, na które składają się dobre zdrowie, zadowalające finanse, satysfakcjonujące relacje – jednym szczęście przychodzi łatwiej, inni muszą o nie mocniej zawalczyć.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy – nie martw się! Jeszcze nic nie jest stracone! Według badań Sonji Lyubomirsky, profesor psychologii z University of California, aż 40% indywidualnego poczucia szczęścia kształtowane jest przez Twoje świadome zachowania. Z tego wynika, że modyfikując je, możesz poprawić swoją satysfakcję z życia!

Naukowe sposoby na szczęście!

Jak zatem nauka może Ci pomóc w osiągnięciu zadowolenia z życia? Oto kilka sposobów!

  • Uciekaj od rutyny – Słyszałeś coś na temat adaptacji hedonistycznej? Polega ona tym, że łatwo przyzwyczajasz się do przyjemnych bodźców, a po pewnym czasie płynąca z nich satysfakcja słabnie. Przedawkować można wszystko – ulubioną grę, dyskusje na portalach społecznościowych itd. Dlatego postaraj się przeplatać ulubione czynności zupełnie nowymi. To właśnie spontaniczność i różnorodność skutecznie niwelują efekt adaptacji hedonistycznej.
  • Sport to nie tylko zdrowie – badania wykazują, że aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększających poczucie szczęścia. Co więcej? Niektórzy badacze są zdania, że osobom cierpiącym z powodu depresji może zastąpić środki antydepresyjne! Wiadomo jednak, że przygnębienie na ogół zniechęca do jakiejkolwiek aktywności. Na szczęście, żeby poczuć efekty nie trzeba przebiegać maratonu – wystarczy zwykły spacer w jakichś przyjemnych okolicznościach przyrody! Przetestowałam na sobie – działa rewelacyjnie!
  • Ciesz się każdą chwilą – uważność odgrywa tu główną rolę. Jeśli potrafisz cieszyć się i delektować pozytywnymi doświadczeniami, to z pewnością jesteś szczęśliwą osobą! Zwróć uwagę na drobnostki, do których zazwyczaj nie przywiązujesz wagi, zjedz spokojnie posiłek, poczuj jego smak, wyjrzyj przez okno i doceń swoją okolicę, spójrz na ten drobiazg w nowy sposób.
  • Daj coś od siebie – innym słowem – zrób coś dla innych! Według badań, ale pewnie i Twojego osobistego doświadczenia wydawanie pieniędzy na innych, wspieranie różnych akcji charytatywnych, wspieranie innych sprawia nam ogromną przyjemność. Dlaczego w takim razie nie robić tego częściej? Win -win! Wygrywasz Ty i osoba, której dasz coś od siebie.
  • Nie rób nic – w pogoni za szczęściem ciągle poszukujesz czegoś, co mogłoby odmienić Twój los, być taką namiastką szczęścia. Paradoksalnie, właśnie ten bieg może trzymać Cię w miejscu! Badacze twierdzą, że duże sukcesy często cieszą mniej niż się spodziewamy, a mogą być nawet źródłem rozczarowania. Warto więc zatrzymać się na chwilę, niczego nie planować, o nic nie walczyć, bo wtedy masz szansę spotkać swoje największe szczęście.

Jak widzisz szczęście można wesprzeć nauką. A skoro możesz mieć na coś wpływ, to czemu z tego nie skorzystać? 🙂

2 myśli na temat “Co ma ze sobą wspólnego nauka i szczęście?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: