Nieszablonowe pomysły? Czemu nie! Techniki twórczego myślenia.

Ciekawe rozwiązania, nietypowe wizje i wyróżniające się na tle konkurencji produkty to najbardziej poszukiwane na rynku cechy! Można odnieść wrażenie, że ludzie wymyślili już wszystko. Można…. dopóki nie pojawi się produkt lub usługa wywołująca jeszcze większe wow! 

Skąd zatem czerpać nieszablonowe pomysły i wizje? Z głowy! A pomogą Ci w tym…..

Techniki twórczego myślenia

Pewnie wielokrotnie się już z nimi spotkałeś. Może nawet próbowałeś wykorzystać. Jeśli tak – pochwal się efektami. Jeśli jednak nie do końca wiesz, jak zrobić z nich użytek, to dzisiaj podam Ci kilka przykładów.

  • Kwiat lotosu – jedna z najbardziej popularnych i prostych do zastosowania technik. Dzięki niej wygenerujesz mnóstwo rozwiązań i pomysłów. Być może któryś z nich okaże się właśnie tym przełomowym!                                                                                                             Narysuj koło na środku kartki i wpisz w nie główny problem. Następnie dorysuj jeszcze 8 kół wokół głównego, tak, żeby powstał kwiat. W każde z kół wpisz pomysł/rozwiązanie głównego zagadnienia. W kolejnym kroku, wpisane w mniejsze koła pomysły potraktuj jako centralne kwestie dla nowych koncepcji!

 

  • Technika odwracania – w jasny i przejrzysty sposób sformułuj problem , np. W jaki sposób zachęcić ludzi do czytania książek? Następnie odwróć go : W jaki sposób zniechęcić ludzi do czytania książek? Narysuj tabelę. Po prawej wpisz :POMYSŁY – na rozwiązanie odwróconego problemu, a po lewej ODWRÓCONE POMYSŁY. Np. Zniechęcić ludzi do czytania książek można poprzez zamykanie bibliotek. Odwróconym pomysłem będzie : zachęcić do czytania można otwierając filie bibliotek w małych miasteczkach i wsiach, organizowaniem punktów wymiany książek itp.

 

  • Analiza morfologiczna –  spokojnie – nie będziesz nikomu pobierać krwi 😉 Ale produkt rozłożysz na czynniki pierwsze. Załóżmy, że jesteś projektantem krzeseł. Chcesz stworzyć nowy, nietypowy projekt. Zwołaj zespół i rozłóż krzesło na poszczególne elementy : nogi, siedzisko i oparcie. Na pojedynczych karteczkach zanotujcie wszystkie pomysły, nawet te najbardziej szalone! A więc : nogi mogą być drewniane, metalowe, na sprężynach, w kształcie trójkąta, w jednym kolorze, odblaskowe, świecące itd. Siedzisko może być pokryte piórami, gąbkami, skórą, twarde, miękkie, pluszowe. A oparcie dobrze wyglądałoby w formie skrzydeł, serca, koła, z nadrukiem, dopasowujące się do kształtu pleców itd. Wylosuj teraz po jednej kartce z każdego pojemnika i zobacz co właśnie stworzyłeś! 🙂 Ta technika jest źródłem wielu niekonwencjonalnych pomysłów, zapobiega szablonowemu myśleniu i zwiększa kreatywność.

 

  • Przypadkowe analogie – ta technika wykorzystuje nietypowe skojarzenia. Świetnie sprawdza się gdy chcesz udoskonalić lub zmodyfikować swój produkt lub usługę. Załóżmy, że zauważyłeś w swojej firmie problem odpływu stałych, wieloletnich klientów na rzecz innych firm, które właśnie pojawiły się na rynku. Jak zatem utrzymać dotychczasowych klientów i wzmocnić ich lojalność wobec firmy? Spróbuj wykorzystać analogię do małżeństwa z 15 letnim stażem, w którym o wiele starszy mąż obawia się, że jego młoda i atrakcyjne żona odejdzie do kogoś młodszego.                                                                                  Co powinien zrobić mąż, żeby cieszyć się zainteresowaniem ze strony żony? – okazywać jej miłość i zainteresowanie, podkreślać trwałość i stabilność związku, zaskakiwać ją drobnymi niespodziankami itp. Teraz Twoja kolej!  Przełóż te rozwiązania na budowanie relacji z Twoimi Klientami. 🙂

Nie pozostało mi nic innego jak trzymać kciuki za Twoje nowatorskie pomysły i rozwiązania! Powodzenia! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: