Walt Disney przedstawia…

Czy jest na sali Ktoś, kto nie zna Walt’a Disney’a? Wątpię! To twórca największego imperium rozrywkowego! Wizjoner, marzyciel, charakteryzujący się ogromnym zasobem kreatywności. Kto by pomyślał, że właśnie za jej brak został kiedyś zwolniony?! Ta historia skończyła się szczęśliwie i dla dzieci… i dla dorosłych.

Strategia Walt’a Disney’a

To jedno z moich ulubionych narzędzi. Służyło mi podczas pracy indywidualnej, świetnie sprawdziło się również w grupie! Dzięki niemu spojrzysz  na zagadnienie z różnych perspektyw, zaplanujesz realizację celu, wykreujesz zupełnie nowe rozwiązania, a co więcej – zidentyfikujesz zagrożenia.

Jak to działa?

Najogólniej rzecz ujmując istotą tej techniki jest przekształcenie najśmielszych wyobrażeń w realny i możliwy do osiągnięcia efekt. Aby tak się stało, trzeba spojrzeć na zagadnienie z trzech różnych perspektyw: marzyciela, realisty i krytyka.

Wykonując zadanie zadbaj o to, żeby każdemu etapowi towarzyszyły inne, charakterystyczne stany emocjonalne. Można to zrobić albo za pomocą kotwiczenia, albo dzięki przyjęciu postawy odpowiedniej dla danej perspektywy. Dobrze jest też zorganizować osobne miejsca dla marzyciela, realisty i krytyka.

Pokoje

  • Pokój Marzyciela – wejdź do pokoju marzyciela i odpowiedz sobie na pytania              ” czego chcę„, „co chcę zrobić„, „kim chcę być„. Pamiętaj, że nie ma żadnych ograniczeń, każdy pomysł, nawet najbardziej szalony, jest możliwy do zrealizowania.  Puść wodze fantazji, bujaj w obłokach bez skrępowania. 🙂
  • Pokój Realisty – wejdź teraz do pokoju realisty. Z tej perspektywy spojrzyj na pomysły  z pokoju marzyciela. Zastanów się co jest w nich kluczowego. Odpowiedz sobie na pytania „jak to zrobię” , ” czego/kogo potrzebuję„, „ile czasu to zajmie„. Postaraj się uporządkować informacje, zastosuj zimną kalkulację.
  • Pokój Krytyka – wiele osób bardzo go lubi,najlepiej się w nim czuje i jak z rękawa sypie krytycznymi uwagami. Na szczęście, w tej technice ta umiejętność może okazać się przydatna. Znajdź słabe punkty swojego planu, wskaż niedociągnięcia. Właśnie tu możesz snuć najczarniejsze wizje, dzięki czemu udoskonalisz swoje pomysły. Odpowiedz sobie na pytania „co może się nie udać„, „co może mnie zaskoczyć„, ” co mogę stracić„.

Gdy zakończysz pierwszy cykl, warto powtórzyć ćwiczenie. Z tym co wyniosłeś z pokoju Krytyka przejdź znowu do pokoju Marzyciela. Odnieś się do wygenerowanych pomysłów pamiętając, że nie ma rzeczy niemożliwych. Kontynuuj przechodzenie z pokoju do pokoju aż będziesz miał rozwiązane wszelkie wątpliwości , niedociągnięcia i wady.

Spisz końcową wizę, tego nad czym pracowałeś. Napisz to w formie twierdzącej i w czasie teraźniejszym, np. jestem właścicielem firmy, zamiast chciałbym otworzyć firmę.

Jeśli zatem jesteś realistą, któremu brakuje skrzydeł, albo krytykiem bez wiary we własne możliwości, albo nieśmiałym marzycielem – to Strategia Disney’a jest dla Ciebie idealnym narzędziem, które pozwoli Ci zrealizować to, co sobie zaplanujesz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: