Twój najgorszy doradca – lęk

W życiu mamy wielu doradców. Jednym to doradzanie idzie lepiej, innym gorzej, ale najgorszy ze wszystkich jest lęk. To właśnie on powoduje, że zamiast wyjść życiu naprzeciw, skutecznie się przed nim chowasz.

Do odważnych świat należy!

Na swojej drodze dokonasz wielu wyborów, bo każdy z nas prędzej czy później dochodzi do rozdroża i musi zdecydować którędy dalej iść. Patrząc z perspektywy czasu za jedne decyzje sobie podziękujesz, pogratulujesz odwagi, innych będziesz żałował. To właśnie Twoje wybory będę kształtowały Twój los, a im częściej będą to odważne decyzje tym większe będziesz miał poczucie, że to Ty jesteś kowalem swojego życia.

Odwaga bez lęku byłaby niczym. Pewnie nawet byś jej nie zauważył. Nie musisz się urodzić odważnym, wystarczy, że będziesz się nim stawał, bo każdy dzień jest dobry, by zacząć działać inaczej, wbrew utartemu przez lata schematowi, wyjść ze swojej bezpiecznej skorupy i powiedzieć życiu cześć, tu jestem!

Jak to zrobić?

Lęk przed zmianą, podjęciem odważnej decyzji to coś, z czym osobiście się ostatnio zetknęłam. Co mi pomogło? Kilka dobrze postawionych pytań i szczerych odpowiedzi oraz nastawienie na działanie.

  1. Pokonaj swój strach – lęk często kojarzy się z czymś nieokreślonym, niekonkretnym, trudniej go opanować. Boimy się natomiast rzeczy konkretnych. Z powodu lęku odpuszczamy czasami wyzwania, które nie wymagają od nas wielkiej odwagi czy wysiłku – jak choćby zebranie informacji, które pomogą zrealizować nam cel i przewidzieć skutki podjętych decyzji.                                                                    Lęk nie musi jednak wykluczać działania, bo przecież można się bać, to naturalne, najważniejsze jednak, żeby mimo strachu, postawić ten pierwszy krok. Patrząc za siebie jesteśmy najbardziej dumni z rzeczy, w które włożyliśmy najwięcej wysiłku.

Odpowiedz sobie na pytania:

  • Przywołaj sytuację, w której sparaliżował Cię strach na tyle, że nie byłeś w stanie nic zrobić. Jak się wtedy czułeś? Jakie były możliwości wyboru? Na co się zdecydowałeś?
  • Czy Ktoś Ci wtedy pomógł? Jeśli tak – to w jaki sposób? Jeśli nie – to kogo byś wybrał, żeby był Twoim wsparciem w pokonywaniu strachu?
  • Jakie zdanie możesz powtarzać sobie w myślach, żeby dodać sobie odwagi i dążyć do celu?

 

2. Pierwszy krok – jeśli nie sprawdzisz się w konkretnym działaniu, nigdy nie dowiesz się na co Cię stać. Odwaga jest wynikiem decyzji – wyboru działania zamiast braku działania. Często boimy się właśnie tego pierwszego kroku. Jeśli z Tobą jest podobnie – wyznacz sobie konkretny dzień i po prostu zrób go. Nawet nie wiesz, jak wiele osób jest zaskoczonych tym, że poszło im tak dobrze i dużo łatwiej niż sobie wyobrażali. Co jeszcze możesz zrobić?

  • Wizualizuj – stwórz sobie wizualizację swojej drogi do celu, konkretnych działań i poszczególnych etapów. Jeśli przewidujesz jakieś trudności to wizualizuj też jak je pokonujesz.
  • Mów – o swoich planach w sposób zdecydowany i konkretny:  osiągnę, chcę, zrobię to! Takie wyrażenia wzmacniają energię, ale też sprawiają, że bardziej utożsamiasz się ze swoim celem.
  • Stawiaj mini kroki – duże, ambitne cele rozbijaj na mniejsze. Osiąganie ich przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji i doda energii na kolejne działania. Pamiętaj, że wielki sukces jest sumą wielu mniejszych realizowanych konsekwentnie.

Powodzenia, w byciu kowalem swojego losu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: