Czy znasz swoje prawdziwe potrzeby?

Czy wiesz, że istnieje duża różnica pomiędzy potrzebą, a sposobem na jej zaspokojenie? Jeśli odkryjesz, jaka jest zależność między nimi, życie stanie się znacznie łatwiejsze.

Większość ludzi myśli, że to czego w życiu potrzebują to ładny dom, dobra praca i spora suma na koncie. I tu dochodzimy do sedna. Wymienione wyżej przykłady to właśnie sposoby na zaspokojenie takich potrzeb jak bezpieczeństwo, szacunek, przynależność.

Gdy spojrzysz na ten przykład z odpowiedniej perspektywy dojdziesz do wniosku, że możesz zadbać o swoje prawdziwe potrzeby inaczej i skuteczniej niż do tej pory. Za pięciem się po szczeblach kariery najprawdopodobniej stoi potrzeba samorealizacji, rozwoju. Kiedy spojrzysz na to w ten właśnie sposób zobaczysz, że możliwości realizacji jest wiele – nie tylko w pracy. Możesz napisać własny projekt, wyruszyć w podróż,  podzielić się ze światem swoim talentem czy odkryć zupełnie nowe pasje!

Gdy znajdziesz najlepiej dopasowany do siebie sposób na zaspokojenie swoich prawdziwych potrzeb, zaczniesz dbać o to, co dla Ciebie najważniejsze, a wysiłek, który w to włożysz będzie znacznie mniejszy niż do tej pory.

Odkryj swoje prawdziwe potrzeby

Zaproponuję Ci ćwiczenie , które pomoże Ci zidentyfikować Twoje prawdziwe potrzeby. Przyłóż się do Jego wykonania, bo efekt końcowy jest wart włożonego teraz wysiłku. 🙂

Narysuj tabelę i podziel ją na pół. Po lewej stronie wpisz MOJE ZACHOWANIE, po prawej MOJE POTRZEBY.  Tabelkę wypełnij zaczynając od lewej strony. Wypisz kilka swoich zachować, które obserwujesz u siebie na co dzień. Mogą być to zachowania spontaniczne jak np. krótki wyjazd, pójście na spacer; nawykowe, jak jazda na rowerze, zjadanie czegoś słodkiego po każdym posiłku; lub takie, które są przez Ciebie zaplanowane: spotkanie z przyjacielem, zakup auta itp.

Teraz przejdź do kolumny MOJE POTRZEBY. Każde Twoje działanie ma cel. Dokładniej rzecz ujmując, tym celem jest zaspokojenie konkretnej potrzeby. Podam Ci kilka przykładów, żeby łatwiej było Ci zrozumieć czym jest potrzeba:

  • lenistwo – za tym działaniem może stać potrzeba ODPOCZYNKU
  • palenie papierosów – za tym działaniem może kryć się potrzeba PRZYNALEŻNOŚCI DO GRUPY, REDUKCJA STRESU
  • kupowanie drogich gadżetów – za tym działaniem może ukrywać się potrzeba UZNANIA, SZACUNKU
  • związek z drugą osobą za wszelką cenę – może sugerować, że niezaspokojona jest Twoja potrzeba BLISKOŚCI
  • gromadzenie pieniędzy – może zaspokajać Twoją potrzebę BEZPIECZEŃSTWA, itd.

Pomyśl teraz przez chwilę – jakie potrzeby kryją się za zachowaniami, które napisałeś wcześniej? Jeśli nadal masz z tym problem – zadaj sobie pytanie Co mi to daje? Zadawaj je do skutku, aż dojdziesz do tego, co najważniejsze, czyli prawdziwej potrzeby.

Przykład? Proszę bardzo! 

Praca na wysokim stanowisku:

Co mi to daje? 

wysokie zarobki, prestiż

Co mi to daje? 

poczucie bezpieczeństwa, uznanie.

Gdy już zidentyfikujesz swoje potrzeby zastanów się jak inaczej możesz je zaspokoić. Pamiętaj, że sposobów jest naprawdę wiele!

Spróbujesz? Mam nadzieję, że tak!

Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: